Projekt ,,Szczęścia szukamy w przyrodzie” realizowany był w Publicznej Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Gidlach w latach 2019-2020.
Głównym celem projektu było budzenie społeczności obywatelskiej w duchu encykliki Laudato Si’. Kształtowanie postaw odpowiedzialności za obecnej przyszły stan środowiska naturalnego. Zwrócenie uwagi na problem segregacji śmieci. Zachęcenie młodzieży i dorosłych do wdrażania sposobów oszczędzania wody w codziennym życiu.
,,Matka - Ziemia
jest naszą ojczyzną we Wszechświecie,
niezbędnym życia, środowiskiem,
olbrzymim domem wszystkich istnień.
Matka - Natura daje nam swe bogactwa w darze,
czyni nas przyrody gospodarzem”.
Przystępując do akcji, mieliśmy na uwadze przede wszystkim edukację dzieci i młodzieży w zakresie postaw proekologicznych. Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że wciąż w naszej społeczności jest niewystarczająca świadomość potrzeby dbania o wspólne otoczenie, środowisko, gospodarkę zasobami wodnymi. Chcieliśmy również zwrócił uwagę na skutki i zapobieganie nadmiernemu konsumpcjonizmowi oraz wskazać w zamian inną drogę do osiągania satysfakcji i szczęścia w życiu. Segregacja śmieci, oszczędzanie wody, nadmierny konsumpcjonizm - to szczegółowe cele, które przyświecały naszym działaniom w ramach projektu.
Problem, który został zdiagnozowany w naszej społeczności lokalnej, to słaba wydolność przepompowni wodnej. Gmina Gidle, jej mieszkańcy borykają się z niedostateczną ilością wody pitnej. Dlatego chcieliśmy zachęcić dzieci i ich rodziców do racjonalnego korzystania z tego daru natury. Bez wody nie ma życia, jak czytamy w encyklice Papieża ,,czysta woda pitna jest sprawą najwyższej wagi, ponieważ jest niezbędna do życia człowieka oraz do wspierania ekosystemów lądowych i wodnych”. Chcieliśmy wskazać właściwe zachowanie ekologiczne, wzbudzić refleksję nad stanem naszej Matki - Ziemi. Młody człowiek powinien mieć świadomość ekologiczną już od najmłodszych lat, by wykształcić w sobie postawę dbałości o Ziemię z jej całym pięknem, jakie dał nam Pan.
Kolejnym celem szczegółowym, którym chcieliśmy się zająć w ramach projektu w duchu encykliki Laudato Si’, było wdrożenie samoświadomości potrzeby segregacji śmieci różnych odpadów. W naszej szkole nie była prowadzona segregacja. Dlatego efektem naszych działań był zakup koszy z przeznaczeniem na różne odpady. Chcieliśmy dzięki tym działaniom przyzwyczaić dzieci i młodzież do odpowiedniej segregacji śmieci i kształtować dyscyplinę w tej kwestii. Odpowiedniej segregacji śmieci i kształtować dyscyplinę w tej kwestii.
Poprzez liczne akcje uwrażliwialiśmy uczniów na działania proekologiczne, zmianę modelu myślenia o środowisku naturalnym w kontekście wspólnego dobra powierzonego nam przez Boga z jego całym pięknem. Wierzymy, że głębsza świadomość dzieci i młodzieży oraz ich rodziców przyczyni się do troski o środowisko naturalne, wzbudzi refleksje nad własnymi wyborami konsumpcyjnymi, nadmiernej konsumpcji. Wierzymy, że głębsza świadomość dzieci i młodzieży oraz ich rodziców przyczyni się do troski o środowisko naturalne. Wzbudzi refleksję nad własnymi wyborami konsumpcyjnymi: nadmiernej konsumpcjonizm, czy lepszy stan naszej planety? Będzie to możliwe poprzez małe, ale jak ważne, codzienne działania.
Dlatego zaczęliśmy projekt od najmłodszych dzieci - klas I-III poprzez klasy starszej i ich rodziców. Przeprowadziliśmy warsztaty szkoleniowe na temat zagrożeń naszej planety oraz liczne konkursy i działania ekologiczne dla wszystkich tych grup wiekowych.