Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Terapia Integracji Sensorycznej (SI)

TERAPIA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ

Jak rozpoznać zaburzenie SI?
Zaburzenia Integracji Sensorycznej nie wynikają z uszkodzeń narządów zmysłów, lecz są swoistymi problemami układu nerwowego z odbiorem, porządkowaniem i interpretacją bodźców zmysłowych. 
Dziecko z powyższymi trudnościami może w ogóle nie zauważać pewnych bodźców, reagować na nie z opóźnieniem albo wręcz przeciwnie, reakcja może być nadmierna. 
U każdego dziecka może to wyglądać inaczej, zaburzenia SI to zbiór pewnych nieprawidłowości w rozwoju zmysłowo-ruchowym. Dlatego wyróżnia się objawy zaburzeń Integracji Sensorycznej, które występują w różnych konfiguracjach i nasileniu. Pojedyncze objawy nie muszą być wskazaniem do diagnozy. Jednak już kilka z nich może być wyraźną wskazówką do wykonania pełnej diagnozy.
1. Podstawą do przyjęcia dziecka na terapię Integracji Sensorycznej jest dostarczenie do Sekretariatu Szkoły aktualnej dokumentacji - Oceny Procesów Integracji Sensorycznej.
2. W przypadku dużej liczby chętnych na terapię SI, w pierwszej kolejności zakwalifikowane będą dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
3. Jeśli Ocena Procesów Integracji Sensorycznej jest starsza niż 1 rok, a dziecko uczestniczyło w tym czasie w terapii w innym miejscu, potrzebna jest REDIAGNOZA prowadzonej terapii. 
3. Wstępną kwalifikację dzieci na terapię Integracji Sensorycznej dokonuje szkolny terapeuta SI po rozpatrzeniu zaleceń z orzeczeń i opinii a także obserwacji, zaleceń wychowawcy, który dostrzeże problemy w funkcjonowaniu oraz diagnozy procesów Integracji Sensorycznej przeprowadzonej na terenie szkoły. Diagnoza składa się z kilku części:
Wywiadu z rodzicami 
Kwestionariusza dotyczącego funkcjonowania dziecka w życiu codziennym.
Prób i testów 
Obserwacji dziecka
 
Na czym polega Terapia Integracji Sensorycznej?
Terapia ta polega na takim stymulowaniu układu nerwowego, aby dać mu możliwość własnej pracy, czyli prawidłowego odbierania, przetwarzania i odpowiedzi na bodźce płynące ze środowiska i naszego ciała.
Terapia odbywa się na specjalnie wyposażonej sali terapeutycznej. Ważną jej częścią jest sprzęt podwieszany oraz stymulujący czucie głębokie, dotyk, węch, wzrok. Służy on m.in. do stymulowania układu przedsionkowego i prioprioceptywnego, czyli podstawowych układów sensorycznych. Terapia jest dla dziecka bardzo atrakcyjna, gdyż ma charakter wesołej zabawy ruchowej. Podczas tej zabawy dostarczane są dziecku takie bodźce, których najbardziej potrzebuje jego system nerwowy (co wiemy z diagnozy).
Zajęcia prowadzi certyfikowany terapeuta Integracji Sensorycznej Ilona Mielczarek w sali korekcyjnej.
 
 
Więcej na temat zaburzeń Integracji Sensorycznej można znaleźć w poniższym linku:

Fotogaleria - Zajęcia SI w PSP Gidle

Utworzono dnia 03.11.2024, 21:55

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny