Sprawozdanie z realizacji przedsięwzięć w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2,0 Kierunek interwencji 3,2
Zakończono realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 uchwalonego przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.
W ramach programu biblioteka szkolna otrzymała dofinansowanie z budżetu Państwa na zakup książek, realizację działań promujących czytelnictwo oraz zakup elementów wyposażenia biblioteki.
Całkowity koszt realizacji zadań, czyli wsparcie z budżetu państwa (12000,00 zł)oraz wkład własny organu prowadzącego (3000,00 zł) wyniósł 15000,00 zł:
- Zakup książek na kwotę 9000,00 zł.
W maju 2024 r. uczniowie naszej szkoły w ramach akcji „Ogólnopolskie Wybory Książek” składali swoje propozycje książkowe, które chcieliby przeczytać lub polecić kolegom. Dzięki temu stworzona została lista książek planowanych do zakupu.
We wrześniu do akcji przyłączyli się rodzice i nauczyciele. W celu dokonania jak najlepszego zakupu książek przeglądano również witryny internetowe wydawnictw, śledzono nowości wydawnicze, wysłano zapytania ofertowe do księgarni. W efekcie zakupiono 405 książek -nowości wydawnicze, książki historyczne, aktywizujące, o emocjach, tolerancji, literaturę promującą zdrowy styl życia, lektury szkolne, książki sensoryczne oraz książki obrazkowe z teatrzykiem Kamishibai.
- Zakup elementów wyposażenia do biblioteki – 40950,00 zł
Zakupiono fotele, drukarkę i pufę.W bibliotece stworzony został kącik czytelniczy jako miejsce wyciszenia i relaksu, podniósł się również standard pracy nauczyciela bibliotekarza.
- Promocja – 1050,00 zł
- Zakupiono plakaty i naklejki promujące czytelnictwo, co w znacznym stopniu wpłynęło na zaaranżowaną przestrzeń biblioteki i zachęciło uczniów do częstego korzystania z biblioteki szkolnej.
- W szkole przeprowadzono akcje czytelnicze: „Starsi czytają młodszym” w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, Ogólnopolską akcję „Czytamy Muminki”, „Przerwa na czytanie”.
- Realizowano projekty: Międzynarodowy Projekt „Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”, projekt lingwistyczny Mistrzowie Pióra.
- Zorganizowano konkursy: „Moja ulubiona książka”, „Książka, która ujęła mnie
za serce” w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, Bajki o zwierzętach”, „Czytelnik Roku”. - W bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej;
- Zorganizowano spotkanie autorskie z pisarzem Przemysławem Jakóbczykiem;
- Współpracowano z innymi nauczycielami w ramach: Dnia Kropki, Dnia Szefa Kuchni, Dnia Pluszowego Misia.
- Współpracowano z Gminną Biblioteką Publiczną: akcja Narodowe Czytanie, spotkanie autorskie z Dawidem Markiewiczem, warsztaty z Elizą Piotrowską.
Wszystkie podjęte działania systematycznie umieszczane były na stronie internetowej szkoły oraz szkolnym Facebooku. Zrealizowane działania zostały również wyeksponowane na gazetce przed biblioteką szkolną.
Wnioski:
- Zakup nowości wydawniczych i uzupełnienie lektur szkolnych przyczynił
się do wzmocnienia potencjału biblioteki szkolnej. - Atrakcyjność zbiorów wpłynęła na wzrost liczby wypożyczeń.
- Kącik czytelniczy stał się miejscem wyciszenia i relaksu.
- Biblioteka zyskała nowoczesne wnętrze, większą przestrzeń, co przyczyniło się do większego zainteresowania biblioteką i książką przez uczniów.
- Konkursy, projekty i akcje czytelnicze pozwalają uczniom rozwijać zamiłowania czytelnicze, kształtować inteligencję emocjonalną oraz efektywnie spędzać wolny czas.
- Program zintegrował różnorodne działania nauczycieli wokół promocji czytelnictwa w szkole.
- Szkoła aktywnie włączyła się w realizacje NPRCZ i jest otwarta na udział w podobnych zadaniach w przyszłości.