Jakie wsparcie mogą otrzymać uczniowie i rodzice uczniów w ramach doradztwa zawodowego :
- pomoc w planowaniu dalszego kształcenia i kariery zawodowej,
- określenie predyspozycji i zainteresowań zawodowych,
- indywidualne konsultacje, które przygotowujące do świadomego planowania kariery wyboru ścieżki kształcenia i zawodu,
- informacje o szkołach, które można wybrać, o trendach rozwojowych w świecie zawodów i zatrudnienia,
- informacje o wydarzeniach, podczas których można poznać ofertę edukacyjną szkół
Słownik pojęć
Doradztwo zawodowe – uporządkowane i zaplanowane działania mające na celu wspieranie uczniów szkół podstawowych w procesie świadomego i samodzielnego podejmowania decyzji edukacyjnych, a także zawodowych.
Działania związane z doradztwem zawodowym – ogół zaplanowanych i systematycznych działań podejmowanych przez przedszkole, szkołę lub placówkę, których celem jest przygotowanie i wspieranie uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych. Działania te obejmują m.in. zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego, zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu, działania skierowane do rodziców i nauczycieli.
Zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego – obowiązkowe zajęcia dla uczniów klas VII i VIII w wymiarze 10 godzin
Zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu – zajęcia indywidualne i grupowe prowadzone w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Preorientacja zawodowa – ogół działań o charakterze wychowawczym, podejmowanych przez nauczycieli i rodziców, ukierunkowanych na zbliżanie dzieci w wieku przedszkolnym do środowiska pracy.
Orientacja zawodowa – ogół działań o charakterze dydaktyczno-wychowawczym ukierunkowanych na proaktywnych postaw wobec pracy i edukacji poprzez poznawanie i rozwijanie własnych zasobów oraz nabywanie wiedzy na temat zawodów i rynku pracy.
Wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego (WSDZ) – celowe, uporządkowane i wzajemnie powiązane działania związane z doradztwem zawodowym podejmowane przez daną szkołę lub placówkę.