Postępowanie powypadkowe uczniów
Informacja dla pracowników
1. Pracownik, który powziął informację o wypadku ucznia niezwłocznie zawiadamia o sytuacji dyrektora i uzupełnia notatkę powypadkową (do pobrania w sekretariacie).
2. Notatka ma zawierać kompletne dane: niezbędne dane osobowe poszkodowanego i świadka.
3. Świadkiem jest przeważnie osoba, pod opieką której było dziecko, bądź pierwsza osoba, która miała styczność z poszkodowanym. Jeśli jest więcej niż jeden świadek zdarzenia – każdy ze świadków ma uzupełnić notatkę powypadkową osobno i załączyć do postępowania. Osoby niepełnoletnie nie są świadkami wypadku (chyba, że wymaga tego sytuacja – wtedy przesłuchiwane są przez zespół powypadkowy w obecności rodziców/opiekunów prawnych).
4. Notatkę należy wypełnić najpóźniej w ciągu 7 dni od zdarzenia i dostarczyć do sekretariatu. Należy zainteresować się poszkodowanym, podać informacje czy udzielono pierwszej pomocy (w jakiej formie), którego z rodziców poinformowano o sytuacji, czy dziecko zostało zabrane do domu przez rodzica czy zabrane przez pogotowie, co wykazała diagnoza, podać uraz kończyny (która ręka, noga itd.)
5. Od rodzica/opiekuna prawnego należy pobrać kserokopie dokumentacji medycznej potwierdzającej uraz (jeśli rodzic, nie dostarczy do szkoły takiej dokumentacji w ciągu 12 dni – zespół powypadkowy nie uzna wypadku – ze względu na brak dowodu, że do urazu doszło).
6. Osoby, które nie dostarczą na sekretariat notatek powypadkowych w terminie będą pociągane do odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Informacja dla rodziców
1. Dyrektor szkoły powołuje zespół powypadkowy w składzie – specjalista ds. bhp oraz inny pracownik, mający ważne szkolenie bhp.
2. Zespół powypadkowy zbiera informację od świadków wypadku i okolicznościach, w jakich do wypadku doszło (notatka ze zdarzenia). Po przeanalizowaniu relacji uczestników, świadków - zespół tworzy protokół powypadkowy.
3. Na wykonanie protokołu powypadkowego zespół powypadkowy ma 21 dni od dnia zgłoszenia wypadku w szkole.
4. Wypadek jest to zdarzenie nagłe, spowodowane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz cielesny lub śmierć osoby, będącej pod opieką szkoły.
5. Do postępowania powypadkowego rodzic musi dostarczyć kserokopie dokumentacji medycznej potwierdzającej uraz u poszkodowanego.
6. Jeśli rodzic nie dostarczy kserokopii dokumentacji medycznej – zdarzenie nie zostanie uznane za wypadek (brak możliwości potwierdzenia urazu).
7. Protokół powypadkowy sporządzony jest w 2 egzemplarzach, jeden zostaje w szkole – drugi zostaje przekazany rodzicowi.