INNOWACJA PEDAGOGICZNA
„Samodoskonalenie angielskiego słownictwa w przyjaznym środowisku platformy internetowej Insta.Ling”
Nazwa szkoły: Publiczna Szkoła Podstawowa im. J. Piłsudskiego w Gidlach
Autor: Anna Surlej
Przedmiot: język angielski
Rodzaj innowacji: metodyczna
Data wprowadzenia: 1.02.2024
Zakres innowacji:
Zajęcia innowacyjne odbywać się będą jako element godziny lekcyjnej, raz w tygodniu, a także podczas pracy własnej uczniów w domu. Niniejsza innowacja ma na celu efektywną naukę angielskiego słownictwa z wykorzystaniem nowoczesnych technologii internetowych, jakim jest platforma i program Insta.Ling (https://instaling.pl/).
Ma ona zachęcać i motywować uczniów do skutecznej, opartej na autonomii uczniowskiej nauki słownictwa, która będzie również kształcić systematyczność i wytrwałość w dążeniu do opanowania materiału programowego. Będzie rozwijać umiejętności samodoskonalenia.
Motywacja wprowadzenia innowacji:
Innowacja „Samodoskonalenie angielskiego słownictwa w przyjaznym środowisku platformy internetowej Insta.Ling” jest moją odpowiedzią na problemy uczniów z zapamiętywaniem słownictwa z języka angielskiego, a także wyjściem naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w aktualnej podstawie programowej dla II etapu edukacyjnego.
Na podstawie wieloletnich obserwacji oraz przeprowadzonych diagnoz w pracy w szkole podstawowej zauważyłam, że uczniom największy problem sprawia systematyczna i efektywna nauka. Studiując raporty okręgowej komisji egzaminacyjnej po egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego, dostrzegam słabsze z roku na rok wyniki poszczególnych klas, ale i uczniów indywidualnie. Będąc jednocześnie egzaminatorem, wiem, że bez znajomości słownictwa nie można osiągnąć sukcesu na egzaminie. Dlatego też główną przyczyną opracowania innowacji z języka angielskiego była potrzeba dostarczenia uczniom takiej możliwości za pomocą platformy internetowej Insta.Ling.
Opis innowacji:
I. Wstęp
Uczniowie starszych klas Publicznej Szkoły Podstawowej w Gidlach mają problemy z opanowaniem słownictwa przewidzianego w podstawie programowej z języka angielskiego. Poprzez systematyczną pracę nad słownictwem wprowadzonym przez nauczyciela do nauki i powtarzania na platformie Insta.Ling mają szansę i sposobność efektywnego opanowania materiału słownikowego. Poprzez tę platformę uczniowie uczą się słówek, wykorzystując jej zasoby i sposób zapamiętywania słownictwa. Nauczyciel również może dodawać swoje słowa, nieprzewidziane przez program, co daje możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb danej klasy.
II. Założenia ogólne
1. Innowacja skierowana jest do uczniów klas 4, 5a, 6a, 7a i 7b.
2. Główne założenia pracy na innowacyjnych zajęciach:
✔ wykorzystanie platformy internetowej Insta.Ling,
✔ zapoznanie uczniów z nauką za pomocą nowoczesnych narzędzi,
✔ wdrożenie systematycznej pracy własnej,
✔ wprowadzenie elementów sportowej rywalizacji.
✔ systematyczne wdrażanie oceniania kształtującego
III. Cele innowacji
Cel główny:
✔ poprawa znajomości słownictwa przewidzianego w podstawie programowej i programie
nauczania
Cele szczegółowe:
✔ swobodne posługiwanie się angielskim słownictwem,
✔ zachęcanie do systematycznej pracy,
✔ kształtowanie u uczniów wytrwałości i pracowitości,
✔ wdrażanie uczniów do autonomicznej nauki we własnym tempie,
✔ cotygodniowa analiza raportów postępów pracy na platformie z informacją zwrotną.
✔ zdobywanie wiedzy i umiejętności w sposób kreatywny i atrakcyjny dla uczniów.
IV. Metody i formy
Nauczyciel przydziela słówka z przerabianego w szkole materiału, a uczniowie razem z Insta.Ling powtarzają je w domu. Nauczyciel dostaje szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce, a Insta.Ling dba, aby powtórki słówek były dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia.
Uczestnictwo w Programie Insta.Ling dla Szkół daje bezpłatny dostęp do systemu dla nauczyciela, uczniów i rodziców. Uczniowie w swoim tempie pracują na komputerze, tablecie lub telefonie komórkowym, tak aby to im było wygodnie. Dzieci pracują w przyjaznym środowisku ucznia XXI wieku. Uczniowie powinni codziennie wykonywać jedną sesję nauki, która trwa około 5 minut. Każdy uczeń otrzymuje od nauczyciela hasło i login.
Aplikacja Insta.Ling pozwala uczniom systematycznie i bez zbędnego wysiłku zdobywać nową wiedzę oraz utrwalać poznane wcześniej słówka. Zamiast wielogodzinnych zrywów tuż przed sprawdzianem, uczniowie motywowani są do systematycznej codziennej kilkuminutowej sesji powtarzania materiału. Takie podejście zapewnia maksimum efektu przy minimalnym nakładzie czasu i pracy, a dzięki formie quizu nauka staje się przyjemnością.
Nauczyciel przed każdym rozdziałem w podręczniku przydziela słówka dla każdej klasy. Uczniowie powinni codziennie wykonywać jedną sesję nauki słówek, która trwa około 10 minut. Nauczyciel może zobaczyć szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce i wie, czy uczeń każdego dnia korzystał z programu i czy ukończył sesję.
Raz w tygodniu nauczyciel omawia na lekcji postępy w nauce, wskazuje na trudności, chwali uczniów systematycznie pracujących. Może również generować kartkówki ze słownictwa. Zachętą do pracy – oprócz niewątpliwej satysfakcji z czynionych postępów – jest również możliwość otrzymania oceny za pracę dodatkową, a także szansa na lepsze oceny podczas sprawdzianów i testów. Warto podkreślić, że także uczniowie mający problemy z nauką języka angielskiego mają szansę dzięki systematycznej pracy opanować zadane słownictwo.
V. Przewidywane osiągnięcia
Uczniowie:
- zdobywają wiedzę w sposób kreatywny, gdyż nauka odbywa się w ciekawej i nienużącą formie quizu,
- wykorzystują możliwości, jakie daje Internet,
- mają możliwość spokojnej pracy we własnym tempie,
- uczą się systematyczności i wytrwałości,
- zapamiętują definicje i zapis wyrazów,
- osiągają lepsze wyniki na sprawdzianach,
- na bieżąco widzą efekty swojej pracy w domu.
Nauczyciel:
- Wykorzystuje nowoczesne metody nauczania
- Jest przewodnikiem uczniów na drodze do autonomii uczenia się i rozwijania umiejętności samodoskonalenia.
VI. Tematyka zajęć
Materiał słownikowy został opracowany w oparciu o podstawę programową kształcenia ogólnego.
Wykorzystuje słownictwo występujące w podręcznikach:
klasa 4: Steps Plus 4, wyd. Oxford
klasa 5a: English Class a1+, wyd. Prearson
klasa 6a: Link VI, wyd. Oxford
Klasy 7: Repetytorium ósmoklasisty, wyd. MacMillan.
Tematyka dostosowana jest do możliwości uczniów, liczba dodawanych słówek w trybie nauki i powtórek jest stopniowo zwiększana.
VII. Ewaluacja
W celu uzyskania informacji zwrotnej nauczyciel przeprowadzi:
✔ ankietę dotyczącą programu Insta.Ling,
✔ rozmowy indywidualne i grupowe z uczniami
Szczegółowa analiza wyników ankiety, przeprowadzonych rozmów oraz wyników klasyfikacji pozwoli ocenić stopień realizacji zamierzonych celów. Działania te pomogą wyciągnąć wnioski, zaplanować pracę i ewentualnie zmodyfikować metody pracy. Podjęta zostanie także decyzja o ewentualnej kontynuacji innowacji w tej grupie. Wszystkie wyniki i uwagi zostaną opracowane w sprawozdaniu oraz udostępnione.
VIII. Spodziewane efekty
Wpływ na uczniów:
- poprawa poziomu przyswojenia słówek przez uczniów,
- zwiększenie pewności siebie uczniów posługujących się obcym językiem,
- poprawa autonomii uczenia i systematyczności.
- stałe utrwalanie słownictwa przygotowuje do egzaminu ósmoklasisty.
Wpływ na nauczyciela:
- Nauczyciel może skupić się na nauczaniu gramatyki, konwersacjach i złożonych koncepcjach używania języka w komunikacji, gdzie wsparcie nauczyciela jest istotne.
Wpływ na pracę szkoły:
- podnoszenie jakości pracy szkoły poprzez wdrażanie nowoczesnych metod nauczania i uczenia się,
- rozwój takich cech uczniów, jak samodzielność, wytrwałość i systematyczność,
- indywidualizacja nauczania – podnoszenie wyników edukacyjnych uczniów, rocznych, jak i tych, na egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego
- promocja szkoły w środowisku lokalnym poprzez zaangażowanie rodziców w program.