Troska o język ojczysty to dbałość o naszą historię i tożsamość. Język polski podlega ciągłym zmianom. Świadomość istnienia jego bogactwa i różnorodności jest naszym obowiązkiem. Ale największym naszym zadaniem jako Polaka jest poznanie języka narodowego i traktowanie go jako dobra wspólnego dla całego dziedzictwa kulturowego. Z tej okazji 8 marca odbył się w naszej szkole Dzień Języka Ojczystego. Nauczycielki języka polskiego stworzyły wiele okazji dla uczniów klas IV – VIII do aktywnego uczestnictwa i rywalizacji w grupach klasowych oraz indywidualnie w różnych konkurencjach humanistycznych, językowych, ortograficznych. Reprezentanci zespołów klasowych mieli za zadanie poprawić błędy w związkach frazeologicznych, dokończyć i odczytać znaczenie polskich przysłów, podkreślić poprawną formę wyrazu, a także uzupełnić słowo i podać regułę wyjaśniającą jego poprawną pisownię ortograficzną.
Dla publiczności również zaoferowano wiele ciekawych zadań, n.in. łamańce językowe czy kalambury. W przerwach między poszczególnymi konkurencjami słyszeliśmy wprawki recytatorskie trudnych tekstów poetyckich w wykonaniu Ady Bartnik, uczennicy klasy VIII a. W roli prowadzących wystąpiły uczennice z klasy VIII b – Kinga Koch, Ola Rybak, Martynka Kosmala, Zuzia Pluta.
I miejsce zajęła reprezentacja klas VI w składzie: Mateusz Łęgowik, Wiktoria Mikiewicz.
Mamy nadzieję, że Dzień Języka Ojczystego zapadnie wszystkim w pamięci, a szczególnie hasło, które stanowiło cel tej uroczystości:
Język ojczysty to wielki skarb!
Dbajmy o niego każdego dnia! Nie tylko w dniu jego święta!