Podsumowanie Tygodnia Zdrowia

Utworzono dnia 04.06.2024

Tradycyjnie już - co roku organizujemy w naszej szkole – Tydzień Zdrowia.

Edukacja zdrowotna jest dla nas bardzo  ważnym procesem dydaktyczno-wychowawczym, w którym uczniowie uczą się jak żyć, aby: zachować i doskonalić zdrowie własne i innych ludzi oraz tworzyć środowisko sprzyjające zdrowiu.

Dzięki różnorodnym działaniom, podjętym m.in. podczas Tygodnia Zdrowia kształtujemy u naszych uczniów  postawy prozdrowotne, wdrażamy  ich do zachowań higienicznych, bezpiecznych dla zdrowia własnego i innych osób. Staramy się ugruntować ich wiedzę z zakresu prawidłowego odżywiania się, korzyści płynących z aktywności fizycznej, a także stosowania profilaktyki.

W dniach 22-26.04.2024r. przeprowadziliśmy różnorodne działania, m.in.:

2) utworzenie kącików tematycznych związanych z profilaktyką prozdrowotną

wystawy prac plastycznych na korytarzu , w czytelni, świetlicy szkolnej
gazetki promujące zdrowy styl życia w salach lekcyjnych

3) zorganizowanie konkursów z zakresu zachowań prozdrowotnych :

- plastyczny - Młodość wolna od papierosów,

- plastyczny - Planeta vs Plastik,

- na hasło promujące zdrowie,

- literacki na opowiadanie - Zdrowie w mojej głowie,

- sprawdzający wiedzę przyrodniczo -ekologiczną.

Wyniki konkursu plastycznego – Młodość wolna od papierosów:

I miejsce – Piotr Klużniak kl.4

II miejsce – Filip Mielczarek kl.5a

III miejsce – Anna Bartnik kl. 5b

Wyniki konkursu plastycznego – Planeta vs Plastik:

Klasy I – III:

1 miejsce - Laura Grzeszna kl.2a

2 miejsce – Kacper Tomasik kl.1b

3 miejsce – Igor Suchecki kl. 1a

Klasy IV – VII

1 miejsce – Piotr Kluźniak kl.4

2 miejsce – Anna Bartnik kl.5b

3 miejsce – Lena Skowronek kl.5b

Wyniki konkursu przyrodniczo-ekologicznego:

Klasy IV – VI

1 miejsce – Joshua Stocker kl. VIa

2 miejsce – Piotr Kluźniak kl. IV

3 miejsce – Jakub Michalik kl. Vb

Klasy VII

1 miejsce – Miłosz Kotas kl. VIIa

2 miejsce – Mateusz Łęgowik kl. VIIb

3 miejsce – Wiktoria Mikiewicz kl. VIIa

4) korzystanie ze środków audiowizualnych i różnorodnej literatury o tematyce zdrowotnej;

W ramach zajęć – Kultura antyczna z elementami języka starogreckiego i łacińskiego – młodzież rozmawiała o medycynie starożytnej Grecji i Rzymu, sławnych lekarzach antyku. Miała też możliwość porównania starożytnego i współczesnego tekstu Przysięgi Hipokratesa.

Podczas zajęć świetlicowych dzieci oglądały bajkę edukacyjną- Warzywa smaczne i zdrowe.

5) zorganizowanie Gminnego Turnieju Piłki Nożnej

6) udział w warsztatach, przedstawieniach profilaktycznych m.in. :

- zajęcia z programu MegaMisja Orange,

- warsztaty z dietetykiem na temat zdrowego i racjonalnego odżywiania oraz zapobiegania chorobom związanym z niewłaściwym trybem życia,

-  warsztaty -  Nastolatek na zakupach  – praktyczna instrukcja kupowania,

- zajęcia z fizjoterapeutą z zakresu profilaktyki wad postawy,

- warsztaty z inspektorem Bhp - Jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy?,

- warsztaty z psychologiem nt sposobów redukcji stresu,

- aktywne przerwy.

8) udział w dyskusjach, pogadankach, ćwiczeniach o tematyce prozdrowotnej;

Podczas zajęć z wychowawcami realizowano zajęcia – Zdrowie na talerzu.

Klasy 2b i 3 poznały mózg człowieka, uczestniczyły w treningu mózgu i koncentracji, wykonywały ćwiczenia oddechowe.

9) wykorzystanie metod aktywizujących: burza mózgów, śnieżna kula, mapa pamięci;

Podczas zajęć świetlicowych uczniowie wykonywali projekty graficzne okładki do książki z wierszami o owocach i warzywach.

Uczniowie klasy 5a  poznawali piramidę zdrowia w j. angielskim.

Podczas zajęć świetlicowych uczniowie nazywali i rozpoznawali emocje, poznali też pojęcie fonoholizmu.

Na matematyce uczniowie przygotowywali dzienne jadłospisy dla nastolatka, przeliczając kalorie w pokarmach.

Tydzień Zdrowia w klasach pierwszych przebiegał pod hasłem „Podróż pierwszoklasistów do Krainy Pełnej Zdrowia”.

10)  kontynuowanie współpracy ze środowiskiem lokalnym i instytucjami (np. Sanepid, Straż Pożarna, SPZOZ);

Podczas badania przesiewowego pielęgniarka szkolna przeprowadziła edukację zdrowotną dotyczącą zdrowego trybu życia.

We współpracy ze Strażą pożarną przeprowadzona została próbna ewakuacja i pokaz sprzętu ratowniczego AED.

11) dokształcanie rady pedagogicznej, uczniów i rodziców  w zakresie edukacji prozdrowotnej;

- Dla rodziców zorganizowane zostały warsztaty  - Samookaleczenia.

-Uczniowie uczestniczyli w warsztatach dotyczących:

- Fonoholizmu

- Depresji i samookaleczeń

- Komunikacja bez przemocy.

12) zajęcia praktyczne

Dzieci z klasy 3 wyciskały zdrowe soki owocowo-warzywne.

Klasa 2a delektowała się zdrowymi owocowymi szaszłykami.

Samorząd Uczniowski włączył się w Tydzień Zdrowia, przygotowując dla wszystkich uczniów poczęstunek w postaci owoców.

Przekazując dzieciom wiedzę o zdrowiu, kształtując umiejętności i postawy sprzyjające zdrowiu, ułatwiamy  im zdrowy styl życia i pracy. Ukierunkowanie prozdrowotnych działań naszej szkoły w stronę rozwoju aktywności ucznia jest najlepszą inwestycją w jego dorosłe życie i  wizytówką działań wychowawczych szkoły. Dzięki różnorodnym działaniom absolwenci naszej szkoły posiadają zarówno wiedze jak i umiejętności sprzyjające zdrowemu stylowi życia.

Pragniemy przygotować  uczniów do życia tak, aby w przyszłości potrafili dokonywać właściwych wyborów w sprawach zdrowia.

Tydzień Zdrowia 2024

Utworzono dnia 14.06.2024, 23:16