Akademia Młodych Przyrodników EKO - LUBEK

Utworzono dnia 20.02.2024

Projekt „EKO-LUBEK”, zadedykowany był uczniom klas IV-VIII naszej szkoły. Obejmował działaniami 19 uczniów. Rozpoczął się 3. lipca 2023 roku i trwał do 18. grudnia 2023r. Zajęcia warsztatowe z ogrodnictwa, prowadzone przez panią Magdalenę Dudę- Hom, odbywały się od   jednego do dwóch razy w miesiącu i zajęły łącznie 45 godzin zegarowych. Niekonwencjonalny sposób prowadzenia zajęć z zakresu profilaktyki uzależnień wywołał olbrzymie zaangażowanie dzieci. Zasugerowane aktywne prace na świeżym powietrzu przyniosły wymierne korzyści pozwalając młodzieży otworzyć się na otoczenie, rozbudzić poczucie wyobraźni, wzbogacić kreatywność oraz umiejętność analizy i obserwacji. Poprzez wspólną pracę młodzi ludzie nauczyli się wzajemnego zaufania oraz odpowiedzialności za otaczającą nas przyrodę, za swoje życie. Obserwując efekty swojej pracy uwierzyli w siebie, we własne możliwości, podnosząc tym samym swoją samoocenę, poczucie własnej wartości. Co najważniejsze udało się wygasić negatywne emocje, które w ostatnim pandemicznym czasie nagromadziły się w umysłach nastolatków. Można było zaobserwować radość z każdej chwili obcowania z naturą i człowiekiem. Komputer i telefon został zastąpiony interakcją z rówieśnikami. Młodzi ludzie zaczęli zauważać czas, którego nagle „przybyło”-mimo dodatkowych zajęć. Okazało się również, że kanapka jedzona w przerwie zajęć na rabatce smakuje rewelacyjnie. Ponadto, mimo różnorodnych osobowości wspólnych tematów do rozmów nie brakowało.

Spędzanie czasu z rówieśnikami na rozwijaniu wspólnych zainteresowań, to coś czego oczekiwali młodzi ludzie. Projekt ten pomógł uczestnikom dostrzec piękno otaczającego nas świata, piękno obcowania z ludźmi, z przyrodą. Życie nabrało dla nich wartości. Stali się bogatsi w doświadczenia i pozytywne emocje, dumni z siebie, silniejsi!

Ponadto, w czasie warsztatów z ogrodnictwa uczniowie:

• dowiedzieli się jak rozmnażać rośliny i jak zbadać doświadczalnie zdolność kiełkowania nasion,
  •  poznali zioła ogrodowe, ich zastosowanie i wykonali projekty ogrodu ziołowego w pojemniku,
  • poznali owady pożyteczne i szkodniki w ogrodach oraz wykonali hotele dla owadów,
  • odwiedzili sklep ogrodniczy i poznali narzędzia ogrodnicze oraz zasady bezpiecznego posługiwania się narzędziami ogrodniczymi
  • uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Ogrodów Kapias, podczas wycieczki :
    • obejrzeli bogatą kolekcję gatunków roślin ogrodowych,
    • zwiedzili teren, na którym znajdują się różne typy  założeń ogrodowych min.: ogród wodny, ogród angielski, ogród włoski, ogród ziołowy i wiejski, ogród skandynawski, ogród japoński, ogród przyjazny owadom, ogrody kolorów,
    • przyjrzeli się pracy ogrodnika i pracownika szkółki roślin ozdobnych,
    • poznali pospolicie występujące rośliny ogrodowe,
    • poznali różnice miedzy drzewami, krzewami i roślinami zielnymi,
  • sadzili zakupione krzewy liściaste (azalia zimozielona), iglaste (jałowiec płożący) oraz trawy (rozplenica japońska) na terenie naszej szkoły, a także hortensje bukietowe na terenie parku w Gidlach,
  • nauczyli się jak pielęgnować rośliny: odchwaszczać, przycinać  i podlewać ,
  • nauczyli się jak wykorzystywać części roślin do wykonywania prac florystycznych: wykonywali wianki i inne prace florystyczne z liści , z pędów roślin, z igliwia,
  • wykonywali stroiki świąteczne z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

W czasie warsztatów uczestnicy aktywnie spędzali czas na łonie natury. Mogli rozwijać swoje zainteresowania i talenty. Uczyli się zgodnie współpracować podczas przydzielonych zadań. Nauczyli się odpowiedzialności za siebie i innych oraz za środowisko, w którym żyjemy. Podczas zajęć warsztatowych zorganizowano konkurs na najciekawsze hasła promujące zdrowy tryb życia, bez uzależnień. Najciekawsze zostały zamieszczone w kalendarzu na 2024 rok, który stanowi dokumentację zajęć a tym samym podsumowanie zrealizowanego projektu „Eko-lubek”. Kalendarz promujący higieniczny tryb życia, bez nałogów i uzależnień stał się znakomitą informacją i zachętą dla dzieci i dorosłych w jaki sposób spędzić czas z pożytkiem dla siebie i środowiska. Kalendarze zostały przekazane uczestnikom warsztatów oraz mieszkańcom gminy.

Warsztaty oraz wydruk kalendarzy był możliwy dzięki środkom przyznawanym z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gidlach. Projekt grafiki kalendarza opracowała pro bono inż. arch. Agnieszka Bednarz.

Pomysłodawcą i koordynatorem Projektu była mgr Anna Bednarz

Fotorelacja z Projektu EKO-LUBEK