PAŃSTWOWY POGRZEB W GIDLACH

Utworzono dnia 22.03.2024

12 marca odbył się w naszej miejscowości pochówek szczątków  Żołnierza Niezłomnego, Władysława Wójcika, pradziadka ucznia klasy VII a Jakuba Sz..  Naszą szkołę  reprezentowała pani Dyrektor Gabriela Gawrońska wraz z uczniami i pocztem sztandarowym. Zaproszenie Pani dyrektor otrzymała od Pana Bartosza Bijaka - naczelnika Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi.

Po 74 latach od czasu śmierci społeczność gminy Gidle uhonorowała pamięć Władysława Wójcika, skazanego za współpracę z żołnierzami Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Jego ponowny, uroczysty pogrzeb zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej odbył się na cmentarzu w Gidlach. Uroczystości pogrzebowe Władysława Wójcika, ekshumowanego przez IPN, rozpoczęła msza św. odprawiona w kościele pw. NMP Bolesnej w Gidlach, następnie kondukt przeszedł do miejsca pochówku na cmentarzu parafialnym.

W pogrzebie brało udział kilka pokoleń rodziny Władysława Wójcika, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wojska, organizacji społecznych, szkół oraz mieszańcy gminy Gidle. Naszą szkołę reprezentowała delegacja na czele z pocztem sztandarowym. Uroczystość ta dla uczniów jest świadectwem naszej regionalnej tożsamości, o której zapominać nie wolno.

Władysław Wójcik urodził się 21 maja 1908 r. w Borowej. Po 1945 r. współpracował z oddziałem Konspiracyjnego Wojska Polskiego, dowodzonym przez Henryka Glapińskiego ps. Klinga, który wówczas działał w powiecie radomszczańskim. Na terenie leśniczówki Ewina ukrywał żołnierzy oraz przechowywał broń. Został aresztowany w kwietniu 1946 r. i wyrokiem Sądu Okręgowego w Częstochowie z 10 maja 1946 r. skazany na 10 lat pozbawienia wolności. Zmarł 8 stycznia 1950 r. w trakcie odbywania kary w więzieniu w Szczecinie. Szczątki Władysława Wójcika zostały odnalezione w wyniku prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN w kwietniu 2021 r. na terenie Cmentarza Centralnego w Szczecinie.