Gminne Obchody 104. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w PSP w Gidlach

Utworzono dnia 15.11.2022
Nasza szkoła włączyła się w organizację Gminnych uroczystości z okazji Święta Niepodległości.
Pierwszym punktem obchodów Rocznicy 11 Listopada był udział uczniów, rodziców, nauczycieli na czele z pocztem sztandarowym we Mszy Św. w intencji Ojczyzny, która odbyła się  w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gidlach.
Następnie w zorganizowanym pochodzie na czele ze sztandarami udali się wszyscy do naszej szkoły na część artystyczną pt. „Moja Polska – Moja Niepodległa”.
W spektaklu wystąpili uczniowie z różnych klas. Patriotyczne piosenki  wykonali soliści studia piosenki GOK, jednocześnie uczniowie naszej szkoły.
Usłyszeliśmy  wzruszające słowa zaklęte w wiersze znanych i mniej znanych poetów polskich. Między zwykłymi słowami kryła się wielka troska o to, co dla każdego Polaka jest najcenniejsze – Ojczyzna.
Recytatorzy wygłosili  fragmenty rozważań  na temat  patriotyzmu. Wybrane urywki prozy okolicznościowej były refleksją uczniów naszej szkoły, którzy zabrali twórczy głos w ramach szkolnego konkursu literackiego na temat współczesnego rozumienia patriotyzmu.
Punktem kulminacyjnym spektaklu było wzruszające wykonanie „Modlitwy o pokój”.
Strażacka Orkiestra Dęta  z Gidel wraz z Orkiestrą Dętą Bliżyce zagrała Rotę oraz znane utwory  muzyczne.
Uczniowie ubrani w stroje regionalne i staropolskie niewątpliwie uświetnili uroczystość zorganizowaną w naszej szkole.

Gości obecnych w sali gimnastycznej witała  dyrektor szkoły Gabriela Gawrońska. Pani dyrektor w swoim przemówieniu zaakcentowała, że dla nas, Polaków, dzień 11 listopada jest początkiem  wolności.
 Głos zabrali również Wójt Gminy Gidle Lech Bugaj oraz Pani Ewa Gajzler - Członek Zarządu Powiatu Radomszczańskiego.
Uroczystość zaszczycili obecnością: władze samorządowe, Przewodniczący Rady Gminy w Gidlach Leszek Kucharski wraz z Radnymi, Przedstawiciel Poseł na Sejm RP Anny Milczanowskiej - Łukasz Bojarski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Gidle Dariusz Perliński, Przedstawiciel Rady Nadzorczej Częstochowskiego Banku Spółdzielczego JURA BANK Elżbieta Zamożna, o.o. Przeor oraz proboszczowie parafii z Pławna i Ciężkowic, dyrektorzy placówek oświatowych, dyrektorzy instytucji kultury, instytucji samorządowych, druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Gidle, Zarząd Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego, członkowie Klubu Senior + oraz mieszkańcy Gminy Gidle.

Zaprezentowane podczas  uroczystości z okazji Święta Niepodległości piosenki i wiersze w wykonaniu uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Gidlach  dały świadectwo pamięci o najkrwawszych losach  w dziejach Polski, dostarczyły wzruszeń, obudziły wspomnienia, przypomniały, że Ojczyzna to nasz narodowy obowiązek.

Utworzono dnia 15.11.2022, 13:20